W jaki sposób wyglądałaby nasza pensja bez odliczania składek?

Gdy patrzymy na naszą pensję na papierze, to jesteśmy w lekkim szoku i zastanawiamy się jak to możliwe, że na rękę otrzymujemy o wiele mniej. Bo płaca brutto jest często nawet o 50% wyższa niż to, co później otrzymujemy na swoje konto. Tak, więc powinniśmy uzyskać informacje, na co wydawane są te pieniądze. Nie są to jakiekolwiek wymysły pracodawcy, a prawo, które jest obowiązujące w Polsce. Otóż płaca brutto to pieniążki, które moglibyśmy otrzymać, gdyby nie odciągano naszych pieniędzy na świadczenia zdrowotne oraz składki związane z emeryturą i oczywiście przed odciągnięciem podatków.


zgłoszenia do ZUS
Author: Joel Bombardier
Source: http://www.flickr.com
Spora grupa ludzi uważa, że gdyby dostawała tyle pieniędzy, co na papierze, to same byłyby w stanie się ubezpieczyć w kwestiach zdrowotnych i dałyby radę zapewnić dla siebie bezpieczną przyszłość - czy płaca brutto to to co dostaję?. Cóż wciąż jednak funkcjonuje w naszym kraju odliczenia składek zus, przez, co w wielu przypadkach kwota brutto bardzo różni się od kwoty netto. Zróżnicowane składki płacą osoby, które posiadają swoją działalność gospodarczą, a inne osoby, które mają zatrudnienie w jakimś zakładzie pracy. Wielkość składek jest zróżnicowana nawet, jeśli chodzi o same przedsiębiorstwa. Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Każdy z nas słyszał o ZUS-e, ostatnimi czasy nawet coraz częściej da się słyszeć o tej instytucji. Nie często jednak są to miłe informacje. Jednak nadal w naszym państwie nie ma innej instytucji zajmującej się aspektami świadczeń dla pracowników, więc trzeba korzystać z jej usług. Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, gdzie dociera bardzo dużo pieniędzy, są to wspominane składki. A owe składki zus do odliczenia są wprost z naszych wynagrodzeń. Tak, więc nie może zaskakiwać nas, że istnieje spora różnica pomiędzy wypłatą brutto a tym co dostajemy na rękę - jak dokonać odliczenia składek zus.


prawo
Author: Karolina van Schrojenstein Lantman - Orlinska
Source: http://www.flickr.com
Choć suma summarum ta różnica często jest faktycznie dość duża. Ale składki związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i składki na świadczenia emerytalne muszą zostać odprowadzone, takie jest nasze prawo. Z tego powodu nie trzeba się martwić, bo kiedy zachorujemy, to zyskamy państwową opiekę zdrowotną, a gdy przestaniemy pracować w określonym wieku dostaniemy swoją emeryturę.