Nieznane wcześniej formy na zimowy odpoczynek czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o coraz popularniejszych skitouring

Zima zawsze będzie się kojarzyć ze śniegiem i nartami, zresztą doskonale można to zobaczyć na liczbie ośrodków narciarskich i wyciągów, jakie działają w popularnych górskich kurortach. Wiele osób nie wyobraża sobie nawet ferii bez codziennych wizyt na stoku. Lecz ludzie mają taką naturę, że bez przerwy szukają nowych wrażeń, chcą odkrywać świat i przekraczać swoje możliwości, więc coraz większą popularnością cieszą się także mniej typowe formy spędzania wolnych chwil.

Jedną z nich, uprawianą w zimowym okresie, jest skitouring, czyli w dwóch słowach wędrówki niezbadanymi ścieżkami w górach wykorzystując w tym celu narty. Miłośnicy takiej formy spędzania czasu cenią sobie przede wszystkim kontakt z przyrodą, gdyż przeważnie wycieczki odbywają się poza używanymi zazwyczaj trasami, daleko od rzeszy turystów. Jednak może się to wiązać z pewnym ryzykiem, gdyż pełne śniegu górskie zbocza mogą być czasami nieprzewidywalne, z tego też powodu zanim zacznie się bawić w taką formę narciarstwa, to należy się odpowiednio pod względem kondycji i wyposażenia.

Dobra forma to sprawa oczywista, jeśli będzie się chciało się samodzielnie przemierzać na deskach niedostępne zbocza. Nie mniejszą rolę odgrywa tu sprzęt sportowy, bo czasami oddalić się można kilkanaście kilometrów od najbliższych ludzi, i awaria wiązań albo nart mogłaby spowodować duże problemy. Bardzo duże znaczenie mają w pierwszej kolejności narty skitourowe. Odróżniają się one nieco funkcjonalnością od tradycyjnych nart zjazdowych, przede wszystkim muszą być one niezwykle mocne, a równocześnie lżejsze i bardziej miękkie. Często wybierane w środowisku wielbicieli wędrówek na nartach są narty Hagan, ten producent posiada różnorodną ofertę i dla początkujących wielbicieli skitouringu, i dla doświadczonych wędrowców. Oprócz nart konieczne będzie skompletowanie reszty wyposażenia, to znaczy kijków, butów oraz wiązań, pamiętać również trzeba o bezpieczeństwie i odpowiedniej odzieży.