Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pirsport.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób w praktyce może wyglądać nauka na wydziale prawa w różnych miastach?

Maturzyści w bieżącym roku, którzy interesują się studiami prawniczymi mają do wyboru aż 16 różnych wydziałów prawa na uczelniach państwowych. Ich oferta nauczania z każdym rokiem okazuje się być coraz bardziej bogata.


zysk
Author: Richard Leeming
Source: http://www.flickr.com


Pierwszy rok posiada charakter przygotowawczy. Przeważają w takiej sytuacji przedmioty związane z historią, zatem prawo rzymskie, historia kraju, historia prawa i metodologiczne: procedury oraz pojęcia prawne, logika. W czasie następnych lat słuchacze szkół wyższych poznają poszczególne działy wiążące się z prawem. Na kolejnym roku są to prawo karne, prawo prawo cywilne wrocław cywilne, historia doktryn prawnych i prawo administracyjne. Na trzecim roku są natomiast takie przedmioty jak postępowanie cywilne, administracyjne czy prawo administracyjne gospodarcze. Do najbardziej istotnych przedmiotów na czwartym roku studiów prawniczych należą prawo handlowe, prawo pracy, prawo finansowe. W ramach konwersatoriów słuchacze podejmują się interpretacji prawa, analizując wtedy faktyczne przypadki, czyli casusy. Na trzecim r. studiów studenci zaliczają proseminaria, które mają dać im podstawę do ostatecznego wyboru wydziału.
Proces kształcenia na wydziale prawa odbywa się w dwóch różnych trybach. Z jednej strony słuchacze są zobowiązani do zaliczenia zbioru przedmiotów obligatoryjnych, zaś z innej mają prawo wyboru przedmiotów fakultatywnych w zgodności z własnymi wymogami określonymi przez charakter swej pracy magisterskiej. Wszystkich studentów obowiązuje też lektorat dwóch obcych języków. Na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, wszystkie postanowienia odnoszące się do rekrutacji należą wprost do władz uczelni. To od decyzji ich senatorów jest zależne to, jakiego rodzaju okażą się dokładnie Zasady naboru kandydatów.


Z tego też powodu w zależności od konkretnego wydziału prawa na danej uczelni zaliczający studenci będą musieli się wyróżnić w Warszawie wiedzą z WOS, we Wrocławiu z geografii, a z kolei w Szczecinie muszą pochwalić się informacjami z historii sztuki i matematyki.