Na koń!

Powiada się, że nauka konnej jazdy zajmuje całe życie. Jednakże by móc osobiście wyruszyć konno na eskapadę do lasu, wcale nie potrzeba miesięcy lekcji.


Swoją przygodę z jeździectwem zacząć powinniśmy od wyboru należytego klubu jeździeckiego.


miejsce
Author: Gadżeter
Source: http://znajdz-prezent.pl


Takiego, w jakim zaangażowani są wykwalifikowani instruktorzy, w którym konie traktuje się z szacunkiem, dobrze się je karmi oraz pielęgnuje. Gdy znajdziemy już takowe miejsce, a w dobie wyrastających jak grzybki po deszczu profesjonalnych ośrodków jeździeckich przy jakich częstokroć znajduje się pensjonat dla koni, nie powinno to wywołać większego kłopotu, zaczynamy od zdobycia paru fundamentalnych wiadomości o koniach i ich zachowaniu. Nasz trener powinien wziąć nas na krótki spacerek po stajni, przedstawić jak żyją konie, opowiedzieć o ich obyczajach, o tym co kochają, natomiast czego nie, przedstawić podstawowe rasy jak też maści koni. Powinien także dać nam wskazówki, jak należy zachowywać się przy koniku. Warto pamiętać, iż konie (https://www.equiversum.pl/pl/c/Siodla-rajdowe/119) są to zwierzęta z natury płochliwe. Nie wolno wykonywać przy nich gwałtownych ruchów, nie można krzyczeć oraz bez uprzedzenia głosem zbliżać się, zwłaszcza od strony zadu.


pensjonat dla koni
Author: 澎湖陽光阿有專業浮潛
Source: http://www.flickr.com
Następnym krokiem jest nauka czyszczenia i siodłania. Wierzchowiec przed każdą jazdą musi być dokładnie wyszczotkowany. Oprócz wyszczotkowania sierści musimy zadbać o czystość jego kopyt, a także usunąć słomę z grzywy i ogona. Czyszczenie to nie tylko forma pielęgnacji.


Jest to także rodzaj budowania relacji z koniem i zaufania. Początkowe kroki stawiamy na tak zwanej lonży. To długa lina, na jakiej szkoleniowiec trzyma wierzchowca, przesuwającego się pomału (stępem) po kręgu.